Efekt terapii ultradźwiękowej powstaje dzięki pochłanianiu energii przez tkanki w trakcie zabiegu nadźwiękawiania. Ultradźwięki wykorzystuje się również w zabiegu fonoforezy, nieinwazyjnym zabiegu wprowadzania leku do organizmu.

Ultradźwiękami określa się drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ucha ludzkiego. W fizykoterapii stosuje się głównie częstotliwości od 0,8 do 3,5 MHz. Efekt terapeutyczny powstaje dzięki pochłanianiu energii przez tkanki w trakcie zabiegu nadźwiękawiania.
Wpływ biologiczny: wzrost syntezy kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skóry, przyspieszenie syntezy DNA, redukcja rozstępów, rozszerzenie naczyń krwionośnych i przekrwienie narządów, wewnątrzkomórkowy wzrost syntezy wapnia, zmiany w szybkości przewodzenia włókien nerwowych. Powyższe skutki biologiczne są podstawą leczniczego działania ultradźwięków, które wywołują w organizmie określone skutki terapeutyczne.
Wskazania do terapii ultradźwiękowej
- stany zapalne,
- zespoły bólowe w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów,
- bóle kręgosłupa,
- zespół bólowy rwy kulszowej,
- zespół bolesnego barku,
- zespół bolesnego łokcia,
- bóle fantomowe,
- obrzęki,
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- nerwobóle,
- szczękościsk,
- blizny,
- owrzodzenie goleni,
- w celu przyspieszenia zdrowienia tkanek,
- do odbudowy i poprawy krążenia,
- w celu zwiększenia rozciągliwości tkanki łącznej,
- w przypadku przyspieszenia zrostu kostnego,
- zmniejszają napięcie mięśni, ścięgien i więzadeł,
- podawanie leku – fonoforeza.
Ultradźwięki wykorzystuje się również w zabiegu fonoforezy, nieinwazyjnym zabiegu wprowadzania leku do organizmu. W celu wzmocnienia działania ultradźwięków, zamiast tradycyjnego środka sprzęgającego, stosuje się żel zawierający substancje czynne − przeciwzapalne, przeciwbólowe, poprawiające ukrwienie lub ułatwiające uelastycznienie blizn. Wprowadzanie ich do tkanek za pomocą ultradźwięków zapewnia szybsze i głębsze wnikanie substancji leczniczych.