Krioterapia, inaczej leczenie zimnem jest jednym z zabiegów towarzyszących rehabilitacji wielu urazów. Stosowanie kriostymulacji prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania organizmu na leczenie farmakologiczne.
Jednym z zabiegów towarzyszących rehabilitacji wielu urazów jest krioterapia. W Lublinie zapraszamy do MEDISPORT na ten i wiele innych zabiegów mających na celu przywróceniu stanu zdrowia sprzed urazu.

Czym jest i do czego wykorzystywana jest krioterapia? W Lublinie i okolicach nasz ośrodek jest jednym z większych kompleksów, które oferują skuteczną terapię zimnem. Terapia zimnymi parami azotu – inaczej leczenie zimnem, jest metodą coraz powszechniej stosowaną w wielu dziedzinach medycyny. Strumień pary azotu uzyskuje temperaturę -160°C. Stosowanie kriostymulacji prowadzi do zmniejszenia zapotrzebowania organizmu na leczenie farmakologiczne. Zmniejszenie bólu aktywizuje chorego, poprawia jego kondycję psychiczną i zachęca do wykonywania ćwiczeń, których w stanie bólowym nie mógłby wykonać. Istotnym aspektem kriostymulacji jest doskonała tolerancja zabiegu. U chorych leczonych tą metodą, znacznie zmniejszyła się liczba wykonywanych dostawowych blokad sterydowych. Dostawowe podawanie leku stanowi potencjalną możliwość zniszczenia chrząstki – nadmuch miejscowy jest nieinwazyjną metodą pozwalającą temu zapobiec. W niektórych przypadkach, dzięki kriostymulacji, udaje się uniknąć zabiegu operacyjnego u chorych, u których ze względu na patologiczny rozrost błony maziowej, istniały wcześniej wskazania do wykonania synowektomii. Zabieg oziębiania powoduje mocne przegrzanie endogenne stawów, aż do przekroczenia ciepłoty wyjściowej o około 30 – 40C i utrzymania się jej do 3-4 godzin.
Po kuracji niskimi temperaturami następuje:
- Obniżenie napięcia mięśni.
- Zmniejszanie się obrzęków
- Poprawa stanu klinicznego i funkcjonalnego polegająca na zwiększeniu zakresu ruchomości chłodzonych stawów i wzroście siły mięśniowej
- Złagodzenie stanów pooparzeniowych
- Skrócenie czasu leczenia kontuzji
Wskazania:
- Uśmierzenie bólu
- Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
- Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK)
- Schorzenia zwyrodnieniowe stawów
- Zespół kręgosłupa szyjnego
- Zapalenie okołostawowe
- Zespół bolesnego barku
- Dyskopatie
- Zespół Reitera
- Liszaj rumieniowaty
- Zastrzał
- Tendopatie
- Mialgie
- Naderwania ścięgien, zapalenia okołościęgnowe, zapalenia ścięgien
- Zwichnięcia, skręcenia, złamania
Obrzęki pooperacyjne
- Oparzenia
- Długo nie gojące się rany